Devletin Alevi Kimliği ve Semahın Kökeniyle İlgili İtirafı:

ertugrul
                                                                Kültür Bakanı Ertuğrul GÜNAY

Bakanın oturduğu yer,Hititlere ait bir  tapınağın kapısıdır. Miraçta tanrı kapısında durduğuna inanılan ve Peygamberden Ali’nin hatemini istediği belirtilen aslanlar bunlardır.Bu aslanlı kapı tanrı heykelinin bulunduğu odaya ait.

Devletin semahın kökeniyle ilgili itirafı.Aşağıdaki itiraf Anadolu Aleviliğinin Hattiler Dönemi varlığına  da açıklık getiriyor.İ.2000 de Anadolu’da Hatti Devleti vardı.

AKP’li Bakan Ertuğrul Günay “sema”nın binlerce yıllık Anadolu geleneği olduğunu açıkladı.

(Nilüfer KANDIRMIŞ- DHA)

Kültür ve Turizm Bakan Bakanı Ertuğrul Günay 16.Ocak 2011 tarihli  gazetelere geçen haberde Muğla Milas’taki bir anıt mezarda gördüğü semazen figürünü değerlendirmesi sırasında “sema’nın Arabistan’dan gelen 600 yıllık bir gelenek olduğunun bilindiğini , ancak, bunun doğru olmadığını ve Anadolu’daki izlere bakıldığında semanın milattan önce 2000 yıllarında bu topraklarda var olduğunun görüldüğünü” dile getirdi.Beyşehir Eflatunpınar anıtı fotoğraflarında köşelerde ellerini havaya kaldırmış işlemeleri gördüğünü belirttikten sonra ayakta ellerini havaya kaldıran ve tennure giyen iki kişi var diyen Bakan “Hazreti Muhammet’e dedim ki “ diye söze başlayıp “tövbe estağfurullah, özür dilerim ,özür dilerim,özür dilerim” dedikten sonra ,yetkililere dedim ki diye düzelterek bu anıt milattan önce 2.ci bini işaret ediyor.Mevlana ne zaman millattan sonra 1200. Semanın kökü çok önceye gidiyor.Bu semazen figürünün kökü bu topraklarda binlerce yıl önceye gidiyor.Yani Arabistan Yarımadasından değil, kendi kökümüzden ve kendi geleneğimizden kendi toprağımızdan geliyor “ diyerek devletin kültür politikalarıyla örttüğü,benim yıllardır savunduğum çok önemli bir gerçeği açıklıkla ifade etmiştir.Bu nedenle bakana teşekkür ediyorum.

Gerçeği bildikleri halde Fikri Sağlar,İstemihan Talay, Kemal Kılıçtaroğlu, Deniz Baykal ve daha niceleri hala suskun.Üstelik Anadolunun binlerce yıllık uygarlıklarına dayanan Alevi-Bektaşi  gerçeğini açığa çıkarttığım için Fikri Sağlar beni pasif göreve atamış, İstemihan Talay Kültürlerin Belleği Anadolu Afişi üzerinden konuyu yargıya taşımıştı.

 

Comments
  1. Mansur
    • Kemal Soyer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir