AKP’NİN ANADOLU UYGARLIKLARI VE ALEVİLİĞE SALDIRILARI

Kemal SOYER-Y.Mimar.

AKP İLLER BANKASI BİNASINDAN SONRA CEPHESİNDE SÜMER-HATTİ-ALEVİ RÖLYEFLERİ BULUNAN  KÜLTÜR BAKANLIĞI EK BİNASI  DA YIKTI ,

 

 

Ankara Operada Yıktırılan Kültür Bakanlığı Yemekhane Binası

Cumhuriyetin ilk  dönem yapılaşmaları arasında çağdaş kültürü temsil eden Ankara Devlet Opera ve Bale Binasının karşısına 2017 de Cami dikerek  Siyasal İslamı körükleyen  AKP ,bu kez de  Operadaki  Kültür Bakanlığı  merkez binasının  Anadolu Uygarlıkları ve  Alevilikle ilgili güncel  izdüşümlerine konu  rölyeflerle bezeli  yemekhane binasını  “bir gece ansızın” yıkıverdi.

ECEVİT ‘in Başbakanı olduğu DSP-MHP Koalisyonu sürecinde  Kültür Bakanlığı Merkez binası olarak hizmet veren  Operadaki tescilli yapının bitişiğine Kültür ve Tabiat Varlıklarını Ankara Koruma Kurulu Kararıyla onaylanan  projeye göre yemekhane binası yapılmış, binanın dış cephesine iki sıra halinde Hatti ve Hititler dönemine  ait  Hatti Güneşi, Ana Tanrıça Kibele vb.kültsel eserler ile güncel İzdüşümleri olarak  Yunus Emre-Tapduk Emre, Dergah, Kırlangıç tavan içinde Turnalarla bezeli Anadolu Cem Evi  gibi Alevi Bektaşi  konulu rölyefler yapılmış  ,ayrıca bir pano içinde Mustafa Kemalin Alacahöyükten çıkarılan eserlerle ilgili 1.Kasım 1936 tarihinde TBMM de yaptığı açılış konuşmasında  yer verdiği “Alacahöyükte  yapılan kazılar sonucunda meydana çıkarılan 5.Bin yıllık maddi Türk Tarih belgeleri cihan tarihini yeniden tetkik ve tamik   ettirecek mahiyettedir” cümlesine yer verilmişti.

Projesi  tarafımdan hazırlanan binanın dış cephesindeki rölyeflerin  yapıldığı süreçte gerici-ırkçı basın “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemal SOYER Kültür Bakanlığını Cem Evine çevirdi “ gibi  manşetlerle konuyu 20 gün süreyle basına taşımıştı. 1998 -2018 arasında 20 yıl süreyle  halka  açık dış cephede duran rölyefler hakkında bilgi sahibi olan Alevi Örgütleri ile sözde bilim adamlarından hiç bir kimse konuyla ilgilenmedi.

ABD’nin Irak İşgali sürecinde  Irak Müzelerini soyması, BOP’la oluşturulan İŞİD’in Palmiradaki Baal Tapınağını yıkması,Afrin yakınlarında  Hititler Dönemi AYN DARA Tapınağının uçaklarla bombalanıp tahrip edilmesinin ardından AKP , Başkent Ankara’da da İller Bankası Binası ile Kültür Bakanlığı Binası yıkımlarını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz aylarda basına da yansıdığı gibi AKP’nin Sıhhideki Hatti Güneş Kursu’nun  Çorum’a taşınması  gibi girişimleriyle  Anadolu uygarlıkları,dolayısıyla Anadolu Aleviliğine  saldırıları devam ediyor.

Ankara HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’nin amblemi  olan Hatti Geyiği gibi, Sıhhiyedeki  Güneş Kursunda yer alan geyiğin Hititçe adı ALİ.  Anadolu’nun  Tanrı Makamını temsil eden Hacı Bektaş-ı Veli Dergahında  Aş Evindeki  Ocağın başında  duran geyik ile  aşağıdaki ceylan ve aslanlı resimde  Hünkarın kolunun altında duran ceylan da resim yazısıyla  Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin  Serçeşme – EZEL ALİ  olduğunu kavratıyor. Anadolu’da sevilerek kullanılan duvar halılarına işlenen suyun başındaki geyik motifleri de  Çatalhöyükten günümüze yaşayan Serçeşme Tanrı motifinin kökenidir.


ANADOLU TANRISI  SERÇEŞME-EZEL ALİ

Semavi ad takınan Siyasal İslamı Anadolu’da ikdidara taşıyan AKP-MHP vb. ittifakçı gürüh , Sümer ,Hatti,Hitit ve Hurri  Uygarlıklarının Anadolu Alevilerince yaratıldığını bilerek bu tür eserlerin halka açık mekanlarda teşhirinden büyük endişe duyuyor.En büyük korkuları Siyasal İslamcı-Irkçı kültürle bastırdıkları Anadolu Aleviliğinin binlerce yıllık  tarihi kökleriyle açığa çıkması ve “Elhamdulillah Müslümanım -İslam bizim Dinimiz”diyen Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP eliyle canlandırılan Alevi İslamın çökmesi.

 

Alacahöyük  -Çatalhöyük ve Kültepe (Küpü Dolu Kadıncık)Eserleri

  CEM EVİ RÖLYEFİ

 

Hititli Bağcı ve Eşi-Adana Müzesi

Mustafa Kemal’in Sözü

 
Kemal SOYER-Osman YILMAZ  2017 EYLÜL

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir